For My Mother

Respect.

Cold

me and momIn honor of Mother’s Day this coming Sunday, I’d like to run my Modern Love piece from a few years ago. It’s not because I’m lazy and can’t come up with a new post to honor the occasion. It’s that I just can’t seem to find a better way of expressing my gratitude. This really does say it all, and anything less would be…less.

The Wrong Kind of Inheritance
By VICTORIA DOUGHERTY
Published: July 20, 2008, New York Times, Modern Love

I ALWAYS knew something would happen to one of my children. I never said it out loud. I didn’t allow myself to dwell on it. But the feeling was there: a vague superstition that visited me on my paranoid days, the kind of day that would find me in my children’s rooms at midnight, making sure they were still breathing.
Some of this superstition is in my heritage…

View original post 1 670 more words

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Child, CZE, Diary, English, Family, Grace, Health, History, Human Being, Mother, Offsprings, Parents, Prague, ReBlog, Relationship, Society, USA, Woman, Writers

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Prosinec 2014
Po Út St Čt So Ne
« lis   led »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 146 474 hits @ this blog
%d bloggers like this: