Když se burza hroutí, spekulanty to kroutí…

…aneb o podobnostech čistě náhodných.

Mikael byl obzvláště spokojen s výměnou replik, když si své vystoupení přehrál na videu. Jeho rozhovor byl vysílán přímým přenosem ve stejném okamžiku, kdy se stockholmská burza nacházela ve stavu volného pádu a mladí finančníci vyhrožovali, že vyskočí z okna. Mikael dostal otázku, jakou odpovědnost nese Milénium za současné zhroucení švédské ekonomiky.
„Tvrzení, že se švédská ekonomika hroutí, je nesmysl,“ odvětil bleskurychle Mikael.
Redaktorka z TV4 byla naprosto vyvedena z rovnováhy. Mikaelova odpověď nezapadala do očekávaného vzorce a ona byla najednou nucena improvizovat. Mikael dostal další otázku, v niž předtím doufal: „Právě nyní zažíváme největší propad v historii švédské burzy – to je podle vás nesmysl?“
„Musíte rozlišovat dvě věci – švédskou ekonomiku a švédský burzovní trh. Švédská ekonomika je celkový součet veškerého zboží a služeb, které tato země každý den vyprodukuje. Jsou to telefony Ericsson, automobily Volvo, kuřata ze Scanu a transport z Kiruny do Skövde. Tohle je švédská ekonomika, a ta je dnes stejně silná či slabá, jako byla před týdnem.“
Mikael udělal řečnickou odmlku a lokl si vody.
„Burza je něco úplně jiného. Nejde o žádné hospodářství, o žádnou výrobu zboží ani služeb. Je to svět fantazie, kde člověk z hodiny na hodinu rozhoduje o tom, zda má ten či onen podnik hodnotu o tolik a tolik miliard více nebo méně. Se skutečností ani švédskou ekonomikou to nemá pranic společného.“
„Takže podle vašeho názoru nehraje žádnou roli, že se burza naprosto zhroutí?“
„Ne, to nehraje vůbec žádnou roli,“ odpověděl Mikael tak unaveným a odevzdaným hlasem, že působil jako orákulum. Jeho replika pak byla v následujícím roce mnohokrát citována. Mikael pokračoval:
„Znamená to pouze tolik, že velcí spekulanti právě nyní převádějí své akcie ze švédských podniků do německých. Takže se jedná o finančníky, které by nějaký drsnější reportér mohl veřejně označit za zrádce vlasti. Právě oni systematicky a zřejmě i vědomě poškozují švédskou ekonomiku, aby uspokojili zištné zájmy svých klientů.“
Poté se reportérka z TV4 dopustila chyby tím, že Mikaelovi položila přesně takovou otázku, jakou chtěl dostat.
„Takže vy si myslíte, že média nenesou žádnou odpovědnost?“
„Ale ano, média nesou největší míru odpovědnosti. Nejméně dvacet let se velký počet ekonomických reportérů vyhýbal zkoumání Hanse-Erika Wennerströma. Naopak, bezhlavým idealizováním mu dopomohli k získání prestiže. Pokud by novináři během posledních dvaceti let dělali svou práci, dnes bychom se v takovéto situaci neocitli.“

Po tomto interview se Wennerströmova aféra nepozorovaně přesunula z ekonomických redakcí na stoly kriminálních reportérů. Naznačovalo to, že v redakcích došlo ke změně v myšlení. Kriminální žurnalisté předtím o ekonomické kriminalitě psali jen zřídka nebo vůbec, pokud se nejednalo o ruskou mafii nebo jugoslávské pašeráky cigaret. Od kriminálních reportérů se neočekávalo prošetřování burzovních intrik. Jeden večerník dokonce vzal Mikaela za slovo a dva výtisky naplnil portréty nejdůležitějších makléřů finančních domů, kteří právě čile skupovali německé cenné papíry. V novinách se objevil článek Prodávají svou zem. Všem makléřům byla nabídnuta možnost se k těmto tvrzením vyjádřit. Všichni odmítli. Obchodování s akciemi však toho dne zaznamenalo povážlivý útlum a někteří makléři, kteří chtěli vystupovat jako progresivní patrioti, se začali pouštět proti proudu. Mikael Blomkvist se chechtal na celé kolo.
Tlak byl tak silný, že i seriózním pánům v tmavých oblecích se na čele objevily znepokojené vrásky a porušili nejdůležitější pravidlo exkluzivní společnosti nejužšího okruhu švédského finančního světa – vyjádřili se ke svým kolegům. Najednou v televizi seděli penzionovaní šéfové z Volva, průmyslníci a ředitelé bank a odpovídali na otázky, aby zmírnili nežádoucí účinky. Všichni si uvědomovali závažnost situace a šlo především o to, aby se rychle distancovali od Wennerstroem Group a zbavili se jejích případných akcií. Wennerström (jak téměř jednohlasně konstatovali) navzdory všemu žádný skutečný průmyslník nebyl a oni ho vlastně nikdy nepřijali do svého klubu. Kdosi připomněl, že Wennerström byl vlastně původem obyčejný dělnický synek z Norrlandu a úspěchy mu zřejmě příliš stouply do hlavy. Další označil jeho případ za osobní tragédii. Jiní přišli na to, že o Wennerströmovi vlastně měli už mnoho let pochybnosti – příliš se naparoval a měl i jiné zlozvyky.
Během následujících týdnů – především proto, že dokumentaceMilénia byla podrobena ostrému zkoumání – bylo Wennerströmovo impérium obskurních podniků spojeno se srdcem mezinárodní mafie zabývající se vším od nelegálního obchodu se zbraněmi, přes praní špinavých peněz z jihoamerického obchodu s drogami až po prostituci v New Yorku, a dokonce nepřímo s obchodováním s dětmi za účelem prostituce v Mexiku. Jeden z Wennerströmových podniků, který byl registrován na Kypru, vzbudil velké pozdvižení, když se ukázalo, že se pokoušel nakoupit zpracovaný uran z Ukrajiny. Vypadalo to, že každá nově odhalená součást nevyčerpatelných zásob Wennerströmových tajuplných podniků se pokaždé vynoří v nějaké nekalé souvislosti.

Během celé této mediální bouře byl hlavní aktér dramatu, finančník Hans-Erik Wennerström, většinou neviditelný. Onoho dne, kdy byl zveřejněn článek v Miléniu, ho komentoval na tiskové konferenci, svolané při zcela jiné příležitosti. Wennerström prohlásil, že obvinění jsou neopodstatněná a že dokumentace je podvrh. Připomněl, že stejný reportér byl před rokem odsouzen za pomluvu.
Poté na otázky masmédií odpovídal pouze Wennerströmův advokát. Dva dny poté, co byla distribuována kniha Mikaela Blomkvista, se začala šířit zpráva, že Wennerström opustil Švédsko. V článcích večerníků se objevilo slovo útěk. Když se s Wennerströmem během dalšího týdne chtěla oficiálně spojit finanční policie, konstatovala, že se v zemi nenachází. V polovině prosince policie potvrdila, že Wennerströma hledá, a den před Silvestrem bylo oficiálně vyhlášeno pátrání s pomocí mezinárodních policejních organizací. Stejného dne byl na letišti Arlanda zadržen Wennerströmův nejbližší poradce, když se pokoušel odletět do Londýna.
O několik týdnů později oznámil jeden švédský turista, že viděl Hanse-Erika Wennerströma nastupovat do auta v Bridgetownu, hlavním městě Barbadosu v Karibiku. Své tvrzení doložil fotografií, na níž byl na relativně velkou vzdálenost zachycen běloch se slunečními brýlemi, v bílé propínací košili a světlých kalhotách. Muže nebylo možné s jistotou identifikovat, ale všechny večerníky vyslaly reportéry na karibské ostrovy, kde se bezvýsledně pokoušeli Wennerströma vypátrat. Byla to první z dlouhé řady stop po uprchlém miliardáři.
Po šesti měsících byl policejní hon zrušen. Hans-Erik Wennerström byl nalezen mrtvý ve svém bytě v Marbelle ve Španělsku, kde se usadil pod jménem Viktor Flemming. Byl zastřelen do hlavy třemi ranami zblízka. Španělská policie vycházela z teorie, že u sebe přistihl lupiče.

Stieg Larsson [1]: Milénium 1 – Muži, kteří nenávidí ženy @ ksm

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Books, Business, Crisis, eBook, Economy, Finance, Quotes, Stieg Larsson, Sweden, Writers

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
« úno   dub »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,669 hits @ this blog
%d bloggers like this: