Pokrok

Někdy, dávno tomu, se stalo, že napříště jakoby každý měl mít nárok na to, vidět zblízka lva. Nebo tygra, či slona. Nó, každý? To tvrdili, když se jich ptali proč. Říkat, mám lva a něco by z toho mohlo kápnout a tak kdo zaplatí, něco uvidí, je přízemně maloměstské. Ale, že každý by měl mít šanci vidět zblízka – pozor, napřed měl mít šanci – je tak sociálně progresívní. Ale jakmile se srotí víc lidí, z ničeho nic je tu unionista – odborář. Ve zcela prázdném rohu, tedy bez jakýchkoliv základních prostředků, když se dostatečně dlouho honí vítr, vznikne chuchvalec. Stačí ho správně pojmenovat a máte základní organizaci.

Člověk je zmetek. Zní to neuctivě a definitivně. Proto se o tom píše jako o vývoji a nebo ještě častěji jako o pokroku. Pokrokoví zmetkové. Vývoj zmetků. Zavřít zvíře do klece a objíždět s ním sídliště je prý pokrok. Údajně to vzdělává lidstvo. Kde se čekají nové peníze, musí ta křivka jít přímo a stoupat. Slovo vývoj evokuje příliš malé stoupání a především zatáčky a nebo dokonce, světe a investore boj se – nespojitosti! Pokrok je mnohem více kontinuální kolej.

A výhybky jsou vždy plánovány. Kdyby nebyly, nebudou tam ležet dřív, než tam dorazíte. Že vás na ně nikdo neupozornil? Ale ano. Byl vám přece nabízen prémiový balíček, kde je i dalekohled. Svobodně jste se rozhodli pro základní tarif, který znamená poslední vagón bez oken. To byla vaše volba. Ale klid. Jste součástí pokroku. Ještě pořád si můžete přestoupit do prémiového vagónu. Cena je ovšem už jinde. Posun o vagón vpřed teď stojí, co na nádraží celý vlak.

Uznává to i ten nejsociálnější unionista. Svoboda! Vysvětlili mu to na školení soudruzi z prémiového vagónu. Ti, co na nádraží drželi transparenty jako Nepotřebujeme prémiovou nadhodnotu! Cesta je jedna! Jeden společný vlak! Jeden směr! Všichni společně dojedeme včas! My navíc mnohem laciněji! Přesto pohodlně! Hlavně neztraťte naše kupóny za dvě jednotky bez nadhodnoty. Vlaječky a píšťalky. Uvidíme, jak budou na konci vidět a slyšet ti, co mají pouhou nadhodnotu. Ha, ha, ha.

Zmetci, víte že nešlo o zoo a o vlak, že?

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Articles

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
« pro   úno »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,391 hits @ this blog
%d bloggers like this: