Petr Štěpánek: „Tak jsem toho debila sundal“ aneb Kubův telekomunikační polibek smrti

Aneb z první ruky, jak to šlape ÓDéeSákům v jejich vlastní vládní straně a kdo skutečně řídí tuto republiku.

Digitalizace oficiálně skončila 11. 11. 2011, můj mandát v radě 14. 11. 2011. Samozřejmě, na digitalizaci se podílela spousta lidí, nicméně několik zásadních věcí nese otisk mé stopy.

Zdeňka Zajíčka, tehdejšího Langerova náměstka na informatice a později na vnitru, který to měl celé na starosti, jsem zasvětil do spletitých vztahů českého televizního zákulisí. V trojici se Zajíčkem a Zdeňkem Duspivou, národním koordinátorem digitalizace, jsme se pak scházeli a vymýšleli strategii a zadání k potřebné legislativě a koordinovali postup s ministerstvem kultury. Klíčová přechodná ustanovení tehdejší „digi-novely“ (304/2007 Sb.) jsem napsal sám. Riskovali jsme, protože naše cesta k odblokování byla na samé hraně ústavnosti, ale nakonec na to kývla i legislativní rada vlády. Obešli jsme totiž hlemýždí justici a šestici nových, leč soudně odstavených digitálních televizí-netelevizí jsme (za aktivní spolupráci na digitalizaci, respektive za závazek, že nebudou za zmařenou investici požadovat náhradu) podobně jako Nově a Primě nabídli tzv. kompenzační licence přímo ze zákona. Ty nové televize sice nakonec většinou nepřežily, protože startovaly do ekonomické krize, ale soudní blokace byla odstraněna, respektive obejita, a proces digitalizace se mohl rozběhnout.

Další klíčovou věcí byl přístup České televize. Přesvědčil jsem tehdy generálního ředitele Jiřího Janečka, aby se ČT odpoutala od Novy a Primy, které pod heslem „díky za každé nové analogové ráno“ digitalizaci úspěšně sabotovaly (prostřednictvím oné soudní blokace), a stala se lídrem celého procesu. Janeček měl tehdy problémy s kauzou Lambert (vyplulo na povrch, že František Lambert, druhý muž Kavčích hor, byl členem Lidových milicí) a já ho umluvil, že svůj problém nejlépe odkanalizuje, když nastolí nové téma. Definitivně jsme to pak celé stvrdili na „historickém“ obědě v restauraci ve Valdštejnské ulici ve složení Jiří Janeček, Pavel Dvořák (předseda Rady ČTÚ), Rudolf Pop (šéf techniky ČT) a Petr Štěpánek.

Zatímco cestu na ČTÚ ministr Kuba nikdy nenašel a nikoho z vedení ČTÚ k sobě nepustil, sluchu dopřával a dopřává jiným. Kupříkladu postpubertálnímu novináři z Hospodářských novin Ondřeji Malému. Jeho vrcholným paskřiveckým číslem bylo, když o náměstkovi z ČTÚ Marku Ebertovi sepsal po jeho televizním vystoupení v Hydeparku sáhodlouhý článek, jaký je hlupák, aby pak svůj opus uzavřel kratičkým odstavečkem, že prvním krokem k nápravě ČTÚ je odstranění Štěpánka z rady. Tu pravou pointu to ovšem celé dostalo až o pár týdnů později, kdy se Kubův fámulus Malý coby nový radní posadil na „moji“ židli. K takovému novinářskému výkonu nezbývá než pogratulovat.

První, co nový člen rady navržený ministrem z ODS (ta tři písmena v této souvislosti zdůrazňuji) ve své funkci udělal, bylo, že ze své kanceláře odstranil obraz prezidenta Klause. A ještě se tím všude chlubil slovy: „Tak jsem toho debila sundal.“ Malý ovšem jako zavilý levičák nejen mluví, nýbrž také jedná. Všechno chce regulovat. A tak i na půdě ČTÚ dochází k hezkému paradoxu dnešní doby, kdy předseda rady Pavel Dvořák, nominovaný sociální demokracií, leč bránící klasické tržní mechanismy, vychází ze srovnání s radním Malým, nominovaným ministrem ODS, jako echtovní pravičák.

Další na řadě byl letos v červnu kolega Zdeněk Švrček. Zatímco premiér Petr Nečas a předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura ho měsíce vodili za nos, že premiér si na to dohlídne, aby radním zůstal, Kuba si to stejně udělal po svém. Do Rady ČTÚ navrhl právníka Roberta Pelikána. Jsem rád, že jsem byl jedním z těch, kdo upozornil na problematičnost tohoto kroku. Nikoli kvůli tomu starému příběhu našich otců, který jsem popsal v komentáři Pelikán napráskal Štěpánka, nýbrž proto, že Pelikánovi to práskání zřejmě mají v genech (viz Byla to občanská povinnost, vysvětlil právník, proč „práskl“ starostu). Bylo jen dobře, že ministr financí Miroslav Kalousek nakonec Pelikána na vládě vetoval, takže Kuba jeho nominaci raději stáhnul.

Rok se s rokem sešel a účty za telefon mi chodí stále stejné. Kde je to zlevnění o polovinu, které slibovali všichni ti rychlokvašení, náhle se objevivší telekomunikační odborníci? Objem peněz protékajících sektorem za poslední rok poklesl o pětinu, což je, jako by kamsi zmizel celý jeden T-Mobile, nicméně já se stále těším, jak to superministr Martin Kuba spolu s Ondřejem „Takjsemtohodebilasundal“ Malým zařídí. Koupil jsem si na to lístek do první řady.

Ještě před rokem měla ODS v pětičlenné Radě ČTÚ dva své zástupce. Nyní tam nemá žádného.

…čímž se Martinu Kubovi otevře prostor k definitivnímu ovládnutí důležité instituce, jež reguluje miliardový telekomunikační byznys. To se pro změnu jistě bude líbit na Hluboké. Bohužel, zároveň to celé až příliš připomíná způsob, jakým Martin Kuba zdecimoval jihočeskou ODS. On sám stoupá vzhůru, za ním zůstávají trosky. Miroslav Beneš, Pavel Vondrys, Juraj Thoma, Michal Doktor a řada dalších, vesměs zakládajících, leč dnes už často bývalých členů ODS by mohla vypravovat.

Závěrem ještě dvě gratulace. První patří premiérovi Petru Nečasovi za skvělý výběr spolupracovníků. Opravdu není nad to vytáhnout vzhůru týpka, který jej pak v komunikaci se svými kumpány nazývá bábovkou. Druhá gratulace míří k delegátům posledního kongresu ODS. Jasnozřivost, se kterou skomírající ODS svěřili do rukou neschopného předsedy a všehoschopného prvního místopředsedy, se opravdu hned tak nevidí. Zvláště pak, když ten druhý tomu prvnímu kryje záda s nožem v ruce.

Petr Štěpánek: „Tak jsem toho debila sundal“ aneb Kubův telekomunikační polibek smrti @ blg

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do ODS, Petr Štěpánek, Quotes

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
« lis   led »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,742 hits @ this blog
%d bloggers like this: