Andrej Bán: Hyeny alebo hrdinovia

Prvá správa: Fotograf v newyorskom metre nepomohol mužovi, ktorého ktosi sotil do koľajiska a namiesto toho snímal jeho posledné sekundy, predtým než ho prešla súprava. Snímku potom uverejnil na titulnej strane New York Post. Druhá správa: britská zdravotná sestrička spráchala samovraždu potom, čo zrejme neuniesla výčitky za to, že dvom austrálskym novinárom, ktorí sa vydávali za kráľovnú Alžbetu II. a za princa Charlesa, vyzradila do telefónu dôverné informácie o zdravotnom stave tehotnej vojvodkyne z Cambridge. Išlo o 42-ročnú matku dvoch detí, svedomitú a kolegami uznávanú ženu.

Asi sa pýtate, čo majú podľa mňa tieto dve správy spoločné. Cynizmus. Taký, aký vidíme aj v našich médiách.

Píšem o každodennom spravodajstve, o útokoch na emócie a o úsilí zvýšiť si sledovanosť alebo predajnosť. Pretože nijaké ušľachtilé dôvody za týmto odporným druhom žurnalizmu ozaj nevidím.

Ani tisíc fotografií, ktoré by získali World Press Photo podľa mňa nevyváži jeden ľudský život. Za podmienky, ak fotograf mohol v danej chvíli účinne pomôcť.
Konanie fotografa v neworskom metre hodnotiť nemôžem, pretože som tam v tej chvíli nebol.

Z toho, čo o tomto ozaj šokujúcom prípade viem z médií, trvalo pomerne dlho, asi 22 sekúnd, kým toho nešťastníka, ktorého páchateľ sotil do koľajiska prešla súprava metra. Samotný fotograf, ktorý bol svedkom udalosti, hovorí, že asi 49-krát použil blesk fotoaprátu, aby upozornil vodiča. Inými slovami, fotografoval, dokonca s rukou natiahnutou do koľajiska. Zdá sa mi, že to bol čas, kedy mohol a mal konať inak, teda pomôcť tomu mužovi. Opakujem ale, že nemôžem súdiť.

Som pritom jednoznačne názoru, že noviny New York Post túto fotografiu nemali použiť. Išlo o osobnú tragédiu konkrétneho človeka, nie o spoločensky závažnú tému, ktorá by legitimizovala ukázanie násilia. Toto médium sa správalo s cieľom šokovať čitateľov, vzbudiť tak záujem a zvýšiť predajnosť. To si myslím.

Mantinelizmus, že sme buď hyeny alebo hrdinovia je lož. Občas sme to prvé, inokedy to druhé. No najčastejšie sme čosi medzi tým.

Andrej Bán: Hyeny alebo hrdinovia @ týž

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Andrej Bán, Journalists, Media, Quotes, Tyzden.sk

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
« lis   led »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,559 hits @ this blog
%d bloggers like this: