Marek Vagovič: Eštebáci medzi nami

No pokým v Česku sa zákon (lustrační) aj dôsledne uplatňoval, na Slovensku ho vtedajšie politické elity na čele s Vladimírom Mečiarom hrubo ignorovali. Do funkcií sa tak dostali mnohí bývalí eštebáci aj komunistickí aparátčici, no nikoho to veľmi netrápilo. Lustračný zákon bol pôvodne účinný päť rokov, v Česku však jeho platnosť dvakrát predĺžili. Na Slovensku bol definitívne pochovaný v roku 1996.

Napriek tomu je pohľad na Slovensko dvadsať rokov po náleze Ústavného súdu smutný: krajina je prelezená komunistami od vrchu až dole. Starým štruktúram sa výborne darí aj v biznise, mnohí profitujú aj zo štedrých štátnych zákaziek. Ale ani bratia Česi, ktorí brali lustračný zákon vážne, na tom nie sú oveľa lepšie. Po úspechu v regionálnych voľbách tam zažívajú komunisti taký comeback, o akom sa im v roku 1989 ani nesnívalo. A po parlamentných voľbách môže byť ešte horšie.

Napriek tomu sú na tom Česi v jednej veci lepšie ako my. Bývalí dôstojníci ŠtB tam nie sú nijako zvýhodnení, keďže dostávajú rovnaké dôchodky ako bežní ľudia. Ako je to na Slovensku? Tu majú bývalí rozviedčici – aj vďaka príplatkom z ministerstva vnútra – v priemere aj o polovicu vyššie penzie ako bývalí politickí väzni.

Marek Vagovič [1, 2]: Eštebáci medzi nami @ týž

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do 17.11.1989, CZE, History, Marek Vagovič, Quotes, Slovakia, StB, Tyzden.sk

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
« říj   pro »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,665 hits @ this blog
%d bloggers like this: