Andrej Bán: Susedia, akých nechceme

Včera ma zaujal prieskum Fakulty sociálnych vied UCM v Trnave na vzorke 761 respondentov. Priznám sa, takú znôšku potvrdených stereotypov som už dávno nezažil. Vraj majú Židia príliš veľký vplyv na chod ekonomiky a homosexuáli by nemali pracovať vo verejných funkciách. A už vôbec som nerozumel hlasu ľudu, podľa ktorého Maďari majú hovoriť iba po maďarsky. To už pre nacionalistov nie je aktuálne ani to staré dobré na Slovensku po slovensky? Pochopiteľne, po Malackách, po Dobrovodskom a po pochodoch „slušných ľudí“ sa kľúčový parameter výskumu týkal miery odmietania Rómov. Jej výška ma neprekvapila. 66 percent opýtaných sa nazdáva, že polícia a súdy by mali k Rómom pristupovať tvrdšie ako k ostatným. Takisto Rómovia, ktorí dlhodobo nepracujú a nenavštevujú rekvalifikačné kurzy by mali stratiť nárok na sociálne dávky a podpory – Nerómovia nie.
Tak moment, to už je príliš. Oprávnený hnev je jedna vec, vyargumentované a akoby zdôvodnené odmietanie celej etnickej skupiny druhá. To druhé považujem za nanajvýš alarmujúce.

Zarazila ma miera odmietania Rómov, ktorá doslova sálala vlani z redaktorov a fotografov kresťanských periodík (čítate dobre, kresťanských periodík), keď boli účastníkmi mojej tvorivej dielne o reportážnej fotografii, ktorú som mal vlani v lete na Katolíckej univerzite v Ružomberku. V tých ľuďoch, často pochádzali z východu Slovenska, sa nezvládnuteľne klbčila kresťanská láska k blížnemu s traumatickými osobnými skúsenosťami s Rómami. A to druhé malo navrch.

Extrémizmus má v tejto spoločnosti čoraz pevnejšie korene. Až dve tretiny opýtaných by Rómov spoločne s narkomanmi najradšej odsunuli preč zo Slovenska. Extrémistov úplne podporilo trinásť percent opýtaných, pričom tí väčšinou žijú v obciach do dvetisíc obyvateľov.

Opäť si spomínam na príbehy. Napríklad na ten, ako za primátora Schustera košický magistrát v tichosti cez spriaznené realitky skupoval lacné polorozpadnuté domy v Jelšave a v gemerských dedinkách, aby tam nasťahoval „svojich Rómov“ – a uvoľnil tak byty v centre Košíc, kde tí dovtedy bývali. Alebo ako sa primátor a celé obecné zastupiteľstvo istého mestečka v Liptove v deväťdesiatch rokoch v panike zmobilizovalo a radšej sami odkúpili dom na jednej ulici, ktorý mali od pôvodného majiteľa – predstavte si tú hrôzu a des – kúpiť akísi Rómovia odinakiaľ. A to už nehovorím o Lendaku, zbožnej a robotnej podtatranskej obci, ktorá si Rómov medzi seba bývať nepustí; môžu tam iba pracovať na stavbách, no večer sa musia pratať kade ľahšie, najmä do susednej Výbornej.

Slovensko má veľké šťastie, že Rómovia sa tu ešte stále pozerajú na gadžov ako na kultúrny model, ktorý obdivujú. Oni sa chcú integrovať, aspoň deklaratívne. Zlé bude, ak to už budú odmietať.“

Andrej Bán: Susedia, akých nechceme @ týž

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Andrej Bán, Gypsies, Quotes, Racism, Slovakia, Tyzden.sk

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
« říj   pro »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,240 hits @ this blog
%d bloggers like this: