James de Candole: Temelínské elity

Přisvojující elity pracují na svém sebezničení tím, že likvidují potenciál k vytváření bohatství společnosti, kterou řídí. To zní jaksi povědomě. Nicméně rozdíl mezi českými elitami a benátskými oligarchy spočívá v tom, že Benátčané ve skutečnosti nejprve vybudovali prosperitu, kterou posléze nemoudře zvrátili tím, že do ní odepřeli vstup novým investicím, zatímco bohatství našich polistopadových elit je zhusta výsledkem procesu, který ekonomové označují pojmem „rent seeking“ – uchvácením ekonomických a regulačních výhod malou skupinou mocných.

Neschopnost místních regulačních orgánů účinně chránit pravidla hospodářské soutěže, ať už na poli výroby elektrické energie, mobilní originace či výroby a distribuce celozrnného chleba, není projevem nedostatku odbornosti. Je to důsledek nadnárodního selhávání živeného lobbisty, špatně maskovanými za ministry nebo opožděné disidenty, rozhodnutými zlikvidovat konkurenci.

Souhlasím s pohledem Erika Besta, který tvrdí, že investoři jsou z této země vytlačováni cíleně a že jejich odliv není jen „vedlejším efektem něčí nenažranosti“. Jako příklad Best uvádí pokus Miroslava Kalouska o vypovězení česko-americké bilaterální dohody o vzájemné ochraně investic.

„Když se plánoval solární švindl [1, 2], jeho strůjci pozapomněli vzít v potaz ochranu, kterou požívají investoři do solární energetiky, za nimiž stojí americké investiční nástroje. Když došlo k omezení subvencí, ‚preferovaní‘ investoři do solárních elektráren byli vyplaceni ČEZem; ostatní, kteří neměli účast na osnování tohoto švindlu, by nyní mohli zažalovat na základě dohody o ochraně investic český stát. To by zvýšilo celkové náklady státu a v budoucnu by bylo obtížnější podobné pochybné kšefty ospravedlnit. Proto je třeba dohodu o investicích s Američany vypovědět.“

Freelandová [1, 2] cituje jistého amerického ekonoma, který poukazuje na to, že „většina lobbistů je konzervativní v tom smyslu, že podporuje zájmy stávajících hráčů na trhu; a není ‚protržní‘, neboť na skutečně svobodném a volném tržním konkurenčním prostředí nemá zájem.”

Totéž lze říci o prezidentu Klausovi, nejhorlivějším advokátu volného trhu, jakého kdy svět viděl – pokud jde o slova a zahraniční aktivity. Jakmile jde ale o domácí píseček, může se přetrhnout, aby odpudil nové investory a ochránil tak svých několik vyvolených. Je ovšem třeba přiznat, že mezi českými politiky se nenajde ani jeden, který by byl ryzím zastáncem skutečně svobodné a otevřené soutěže. Naopak, jejich mantrou je „Naše země, naše pravidla,“ případně „Zde domov můj“.

Všechny parlamentní strany podporují tuto nukleární vizi současné vlády bez ohledu na následky jak ekonomické, tak geopolitické. Všechny parlamentní strany bez zaváhání podpořily vyloučení Arevy ze soutěže na dostavbu Temelína. Všechny se shodnou na tom, že rozhodnutí Němců vzdát se jaderné energetiky je iracionální a poškozuje české zájmy. Všechny považují obnovitelné zdroje energie za dětinský nesmysl. Všechny podporují monopolní energetický moloch a jeho nemorální postupy. A všechny od něj berou peníze.

James de Candole [1, 2]: Temelínské elity @ blg

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Tagged with: , , ,
Zasláno do James de Candole, Quotes

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
« říj   pro »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,669 hits @ this blog
%d bloggers like this: