Lukáš Krivošík: Je komunizmus už len výhovorka?

Napriek tomu všetkému sa mi zdá, že súčasné problémy Slovenska siahajú hlbšie ako len do socializmu. Naučená bezmocnosť; odovzdanosť osudu; nízky materializmus, točiaci sa výlučne okolo uspokojovania základných pudov; vzťahovačná precitlivenosť na kritiku; predposratosť; nazeranie na svet a vzťahy medzi ľuďmi ako na hry s nulovým súčtom; papalášizmus; syndróm popanšteného sedliaka; vzhliadanie k politickým spasiteľom; slabý zmysel pre spoločné dobro politickej obce; stotožňovanie plnohodnotnej práce výlučne s vysiľujúcou fyzickou drinou; neprajníctvo; či prevažujúce sústredenie na prerozdeľovanie existujúceho bohatstva miesto na vytváranie nového… to všetko sú prejavy, ktoré je možné nájsť dodnes príliš rozšírené naprieč našou spoločnosťou.

Niekto môže povedať, že aj v tomto prípade ide o dedičstvo komunistickej totality [1]. Avšak nejeden z týchto fenoménov kritizovali už štúrovci v polovici 19. storočia. Vyššie vymenované negatívne spoločenské fenomény sa dajú interpretovať ako prostriedky adaptácie, ktoré človeku, žijúcemu v neslobode, pomáhajú prežívať. Vyvinuli sa možno ešte v časoch, kedy sa značná časť obyvateľov Slovenska nachádzala v nevoľníctve, či poddanstve.

Politická a občianska kultúra sa prispôsobujú len pomaly. V istom zmysle možno Slovensko dnes nestojí ani tak pred výzvou dotiahnuť zmeny z roku 1989 [2]. U časti obyvateľstva by už bolo zrejme úspechom, keby naplno zvnútornila aspoň zmeny z roku 1848 [3].

Lukáš Krivošík: Je komunizmus už len výhovorka? @ týž

Advertisements
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Quotes, Slovakia, Tyzden.sk

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Listopad 2012
M T W T F S S
« říj   pro »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 143,439 hits @ this blog
%d bloggers like this: