Lukáš Krivošík: Je komunizmus už len výhovorka?

Napriek tomu všetkému sa mi zdá, že súčasné problémy Slovenska siahajú hlbšie ako len do socializmu. Naučená bezmocnosť; odovzdanosť osudu; nízky materializmus, točiaci sa výlučne okolo uspokojovania základných pudov; vzťahovačná precitlivenosť na kritiku; predposratosť; nazeranie na svet a vzťahy medzi ľuďmi ako na hry s nulovým súčtom; papalášizmus; syndróm popanšteného sedliaka; vzhliadanie k politickým spasiteľom; slabý zmysel pre spoločné dobro politickej obce; stotožňovanie plnohodnotnej práce výlučne s vysiľujúcou fyzickou drinou; neprajníctvo; či prevažujúce sústredenie na prerozdeľovanie existujúceho bohatstva miesto na vytváranie nového… to všetko sú prejavy, ktoré je možné nájsť dodnes príliš rozšírené naprieč našou spoločnosťou.

Niekto môže povedať, že aj v tomto prípade ide o dedičstvo komunistickej totality [1]. Avšak nejeden z týchto fenoménov kritizovali už štúrovci v polovici 19. storočia. Vyššie vymenované negatívne spoločenské fenomény sa dajú interpretovať ako prostriedky adaptácie, ktoré človeku, žijúcemu v neslobode, pomáhajú prežívať. Vyvinuli sa možno ešte v časoch, kedy sa značná časť obyvateľov Slovenska nachádzala v nevoľníctve, či poddanstve.

Politická a občianska kultúra sa prispôsobujú len pomaly. V istom zmysle možno Slovensko dnes nestojí ani tak pred výzvou dotiahnuť zmeny z roku 1989 [2]. U časti obyvateľstva by už bolo zrejme úspechom, keby naplno zvnútornila aspoň zmeny z roku 1848 [3].

Lukáš Krivošík: Je komunizmus už len výhovorka? @ týž

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Quotes, Slovakia, Tyzden.sk

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
« říj   pro »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,240 hits @ this blog
%d bloggers like this: