Lubomír Zaorálek: Nebezpečný člověk

Pan ministr financí tady vystupuje jako ministr starostlivý, který se stará o to, aby nám tady předložil vyvážený rozpočet. Já tvrdím, že to je iluze, a nepřijímám ani to, že on se tady snaží a ostatní mu to kazí. Tím se nezastávám ODS, ta má složitou situaci. Ale není to tak, že tady někdo poctivě pracujícímu ministru financí rozbíjí jeho starostlivě sestavený rozpočet. Tak to není, protože pan ministr ve skutečnosti svou funkci ministra financí vůbec neplní.

Já si myslím, že základním defektem v této zemi je defektní samotné Ministerstvo financí. Dovolte, abych vám připomněl, že v roce 2011 nedokázal pan ministr Kalousek na příjmech vybrat 61 miliard a že v tomto roce to vypadá odhadem na 35, 40 miliard. Protože pan ministr si ty příjmy, které si tady naplánuje v rozpočtu, není schopen vůbec splnit. A nevypadá to ani, že by mu to dělalo těžkou hlavu. On nám to tady klidně předkládá jako svatá čísla. Realita je taková, že to pro něho fakticky neplatí. Pan ministr se nezajímá o takové věci, jako je daňový výběr, což je myslím základní funkce každého ministra financí historicky, že má za úkol se postarat o kvalitní výběr daní. V tomto ministr Kalousek totálně selhává. V tom je naprosto defektní ministr a reprezentuje naprosto defektní Ministerstvo financí. A ty hluboké důvody jsou v tom, že je defektní celá daňová soustava, která v současné době, tak jak je nastavena, vlastně není schopná generovat příjmy. A tím se tady vlastně nezabýváme. Zabýváme se tady mrtvými čísly.

Já si prostě myslím, že určitá absurdita projednávání státní rozpočtu souvisí s tím, že máme ministra financí, který mi připomíná onoho nebezpečného pracovníka z té slavné povídky Jaroslava Haška. Ministr Kalousek je opravdu nebezpečný pracovník. Vzpomínám si na tu historii, kdy začínal v minulosti na Ministerstvu obrany, které v době, kdy tam byl náměstkem, nakupovalo ony padáky, které se pak neotevíraly těm, kteří padali, což mělo nepříjemné důsledky pro ty, kteří těmi padáky padali dolů. Pan ministr Kalousek na tuhle svou historii navázal v roce 2008, kdy v této Sněmovně geniálně předpověděl růst ekonomiky v době nastupující ekonomické krize takovým způsobem, že po této zemi rozhodil stovku miliard korun českých, které samozřejmě v době nastupující krize nebyly kryté a vytvořily deficit státního rozpočtu. Významně ho prohloubily. A s tímto deficitem, který si pan ministr sám vyrobil, tak s tím nám tady dnes bojuje. Škrty, které se staly velkým tématem, a šetření, které se stalo velkým tématem jeho působení. V těch škrtech, které tady dlouhodobě předkládá, nám vždycky chybějí jakékoliv ekonomické kalkulace v důsledku dopadu jeho škrtů především na sociálně slabší v této zemi. Ty zásadně nedodává, ty ho ani nezajímají.

My máme dnes situaci takovou, že díky panu ministrovi Kalouskovi v této zemi nikdo neví, jaký bude výběr daně z přidané hodnoty. Nikdo netuší, co bude po 1. lednu 2013, a nikdo netuší, co od pana Kalouska můžeme dostat v tomto jeho dalším přepracování státního rozpočtu.

Já vám řeknu takové varovné číslo, které je velmi výmluvné. V současné době se ví, že v maloobchodu pouze 30 (procent) subjektů je plátcem daně z přidané hodnoty. 70 procent vůbec DPH neplatí.

Rozpočet, který nám tady byl předkládán, přátelé, ten rozpočet, ve kterém se likvidovali zaměstnanci v takových oblastech, jako je krajská hygienická služba, obchodní inspekce, mohl bych vám to říct v číslech. Česká obchodní inspekce úspora 472 pracovníků, krajské hygienické stanice úspora 552 pracovníků a podobně. To je plánováno v rozpočtu, který tady byl původně panem Kalouskem předložen. Ta metylalkoholová aféra ukazuje, kam tato úsporná politika pana ministra vede, kam ty jeho škrty vedou. Když jsem tady říkal, že pan ministr Kalousek je nebezpečný pracovník, tak bych řekl, že tím, čím se to taky projevilo, je, že celní správa, která patří do jeho resortu, je tou celní správou, která vesele nechává v této zemi proudit daňové úniky v oblastech, jako je tabák – 1,5 miliardy, tvrdý alkohol – 1,5 miliardy, benzin – 10 miliard, a devastace této oblasti je taková, což se objevilo právě v té kauze tvrdého alkoholu, ten úpadek je takový, že dnes v této zemi také díky panu ministrovi Kalouskovi tady máme 30 mrtvých a další postižené tím, jak v této zemi nefungují základní funkce státní správy. Když panu ministrovi Kalouskovi řeknete, že je zodpovědný za těch 30 mrtvých, že je zodpovědný za rozvrat svého úřadu a nefungování svého úřadu, tak vyskočí jak čertík z krabičky. A přitom to tak je. Tohle všechno je výsledek fungování jeho ministerstva.

Já jsem plný nedůvěry, pokud pan ministr je ten, kdo má přepracovat tento rozpočet a přinést ho znovu do Sněmovny, protože to, co tady předložil pan ministr v té první fázi, to byl vlastně podvod. To, že nám to předložil v této podobě, bez zajištění daňové základny, byl podvod na Sněmovně. A nevěřím tomu, že ministr Kalousek je schopen nám tady předložit něco jiného než opět fiktivní čísla, fiktivní údaje. A nevěřím z toho, jak se tady sebevědomě chová, že by vyvodil něco i z těch kauz, které ho dneska provázejí, třeba z těch třiceti mrtvých, na kterých se také podepsal nečinností celní správy, která v této zemi má na starosti to, aby nedocházelo k daňovým únikům, aby tedy nedocházelo k černým výrobám.

Já se nesmířím s tím, že po této kauze v této zemi z toho nikdo nevyvodil odpovědnost, že nikdo na sebe nevzal odpovědnost za to, co se stalo, a že ministr Kalousek tady sebevědomě vystupuje ve Sněmovně jako někdo, kdo se ani nestydí za to, jak jeho ministerstvo tragicky selhává.

Tento návrh na přepracování rozpočtu pokládám za něco, k čemu cítím naprostou nedůvěru, a nevěřím tomu, že pod vedením ministra Kalouska dostaneme text, nad kterým by debata byla smysluplnější než dnes.

PhDr. Lubomír Zaorálek (ČSSD) dne 24.10.2012 @ psp

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Tagged with: ,
Zasláno do CZE, Economy, Finance, Government, Minister of Finance, Parliament, Politics, Quotes, State Budget, TOP09, ČSSD

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Říjen 2012
Po Út St Čt So Ne
« zář   lis »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,665 hits @ this blog
%d bloggers like this: