Martin Fendrych: Nerovný boj občana

Žijeme v právním státu, nebo nám vládne finanční elita?
Spor zákazníka banky o to, že mu "osobní bankéř" prodal jiné cenné papíry, než jaké mu měsíce vnucoval.

Advokát Ladislav Polák měl u UniCredit Bank Czech Republic (tehdy ještě Živnobanka) také osobního bankéře a zároveň našetřenu částku 4,5 milionu korun. Veškeré úspory za léta. To neuniklo zájmu banky a osobní bankéř za advokátem minimálně půl roku docházel a pilně jej přemlouval, ať nakoupí cenné papíry. Podle klienta a jeho ženy vždy hovořil o cenných papírech "kajmanské emise", Anthracite Investments (Cayman), Ltd.

Po čase se ukázalo, že mu onen starostlivý osobní bankéř z UniCredit Bank prodal jiné papíry: emitentem byl Lehman Brothers Treasury CO BV. A banka nebyla prostředníkem; provedla vlastní úpis velké emise akcií, čímž se stala jejich vlastníkem. Prodávala je tedy klientovi sama.

V prvním kole u Městského soudu v Praze Polák kupodivu prohrál. Vlastně u nás ne "kupodivu", ale naprosto "logicky".

Samosoudkyně Kateřina Hrudková žalujícího Poláka zazdila. Nepřijala žádné jeho důkazy (expertní posudek, výslech svědků), označila ho za "zkušeného investora", nevzala v potaz, že banka sama vlastnila ony papíry, nevzala v potaz, že se banka asi dopustila podvůdku, když tvrdila, že Polákovi poslala potvrzení (konfirmaci) o nákupu, kterou on nikdy nedostal a chybí pro to důkaz. Navíc ona konfirmace nemohla být k datu, které uvedla banka, vůbec vyhotovena atd.

Zřejmě by bylo možné banku žalovat nikoli o neplatnost smlouvy, ale rovnou za podvod. Jenže to by Polák musel složit u soudu 4 procenta žalované částky, 180 tisíc. Ty nemá, o veškeré své úspory přišel.

Martin Fendrych: Nerovný boj občana @ tyd

=====

Diskuzní příspěvky

Přímotop 30.08.2012 22:05

Fendrych mnohokrát nás občany kárá, že jsme díky bolševickému režimu zkažení a neschopní rozhodovat sami o sobě a o svém okolí. Např. jsme se nedokázali prý ani postavit proti stavbě tunelu Blanka…:) A za to, že Klaus a ODS kradli a učí krást celý národ, může hlavně Grebeníček.
Tak v tomto případu advokáta by měl použít stejný metr – copak si nepřečetl pan Polák celou smlouvu řádně včetně nejméně 6-ti stran světlešedého mikrotextu, kde byl SKUTEČNÝ předmět nákupu jistě zmíněn..? To má přece každý občan demokratického státu zvládat. A nyní chce nápravu v podobě odejmutí licence na nákup cenných papírů? Proč pane Fendrychu nezdrbnete advokáta za to, že nepřijme hrdě porážku a podporujete jeho jednání v duchu "Chcípla mi koza a nyní chci, aby chcípla i bance." ? Podle vašich předchozích glos by měl pan Polák např. "méně pít a více pracovat". Neohlížet se stále dozadu a jít kupředu. A pokud nemá prostředky na silného obhájce, měl by flexibilně změnit bydliště a jít za prací tam, kde se peníze dají vydělat. Nejste s Polákem kamarádi? Nebo jste od něj přijal melouch na PR článek?

Advertisements
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Martin Fendrych, Quotes, Týden

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Srpen 2012
M T W T F S S
« čvc   zář »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 143,445 hits @ this blog
%d bloggers like this: