Jan Hnízdil: Lance Armstrong. Padouch nebo hrdina?

Výkony Lance Armstronga v mých očích nijak neutrpěly. Nikdy jsem si nedělal iluze o tom, jakým způsobem jich dosáhl.

Kořeny Armstrongova úspěchu pramenily především z genetickém potenciálu, talentu, bojovnosti a houževnatosti. Svoje kvality prokázal jak na poli sportovním, tak v boji se zákeřnou nemocí.

K dispozici měl dokonale fungující tým cyklistů, špičkové biochemiky a lékaře. Netajil, že k úspěchu potřebuje obrovské dávky vitaminů, podpůrných prostředků, nitrožilně podávanou výživu. Využíval kyslíkový stan.

V roce 1999 mu kontroloři při Tour de France našli v moči zakázaný kortikoid. Mezinárodní cyklistická federace tehdy bez námitek přijala jeho vysvětlení, že pocházel z masti, kterou si léčil bolestivý svalový úpon. Každý jiný sportovec by byl za takový nález potrestán.

Armstrong prodělal nádorové onemocnění varlat, operaci a chemoterapii. Jeho organizmus nebyl schopen produkovat testosteron tělu vlastní. Musel jej užívat v podobě léků.

Americká antidopingová agentura jej viní i z užití krevního dopingu, hormonu erytropoetinu. K dispozici má údajně několik svědků a 38 krevních vzorků, které vykazují podezřelé výkyvy. V době jeho největší slávy ale spolehlivý test na erytropoetin neexistoval.

V době největší slávy byl pro komisaře nedosažitelný. Jeho marketingová hodnota mu byla spolehlivou ochranou. Dnes si na něm mohou antidopingoví inkvizitoři zchladit žáhu. Jejich tažení připomíná čarodějnické procesy.

Antidopingová agentura fanaticky bojuje o udržení neudržitelného. Mýtu, že vrcholový sport může být čistý. Marně. Profesionální sport dosáhl svých limitů. Jejich další posouvání se bez dopingu neobejde. Lance Armstrong je s největší pravděpodobností viníkem. I on se k dopingovým praktikám zřejmě uchýlil. S jistotou je ale také obětí. Obětí společenského systémům, požadujícího od sportovců výkony za hranicí lidských možností.

Mnohem větší ztrátou je, že utrpěl jeho obraz odhodlaného a úspěšného bojovníka proti rakovině.

MUDr. Jan Hnízdil: Lance Armstrong. Padouch nebo hrdina? @ blg

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Ethics, Jan Hnízdil, Quotes, Sport

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Srpen 2012
Po Út St Čt So Ne
« čvc   zář »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,669 hits @ this blog
%d bloggers like this: