Objektivita, vyváženost a transparentnost sovětského typu

Státní televize, která si tady pro lepší zvuk několikrát denně za povinně odváděnou televizní daň majiteli v zákoně zmíněných přístrojů sama říká televize veřejné služby, představila svůj diskuzní pořad pro podzimní volby [web]. Pokud někdo choval naději, že by se v tomto molochu mohlo něco opravdu změnit, má i nadále smůlu. Ačkoliv se na dnešní taškařici pro média vedení televize a hlavní osoby prezentovaného předvolebního projektu snažily tzv. novinkami zamotat hlavu kritikům, nemohlo se jim to podařit.
Pikantní bylo už to, že se tato instituce dvacet dva let po přechodu k údajné demokracii, v níž by měl probíhat souboj politických stran za rovných podmínek, chlubí tím, že před volbami bude vysílat živý diskuzní pořad konečně ze všech krajů. V druhém sledu to usvědčuje čím dál tím trapnější mediální figurku – Václava Moravce – ze záměrné lži a nebo slaboduchosti, když při kritice po poslední stejné předvolební akci si dovolil trapně tvrdit, že tyto pořady stejně nejsou pro volby podstatné a důležité. Tak když nejsou, proto se ještě rozšiřují? Tedy vedení televize utrácí v době údajně stále pokračující krize navíc peníze za něco, co nemá smysl? Opravdu trapné, když stačí počkat pár týdnů nebo měsíců a oni usvědčují sami sebe.
Navíc jim to prochází bez výrazných veřejných připomínek. Třeba současných zákonodárců. Co občanům hodlá tato vládní a parlamentní banda nabídnout, když nejen toleruje toto secvičené divadelní představení, které se nově uskuteční, jak pravil sám Moravec, v mnohem komornějším prostředí s maximálně sedmdesáti diváky, ale ještě je jeho aktivním účastníkem a privilegovaným konzumentem výstupů?
Opět bude před kamery zván jen zlomek k volbám zaregistrovaných volebních uskupení. Šest. To je pouhá desetina. Komu to nahrává, je jasné. Samozřejmě stranám, které jsou celý rok v médiích mnohokrát úplně každý den v hlavních vysílacích časech. Tedy současnému parlamentu a především vládě. A je zcela nepodstatné, že tu šestku bude určovat už dvojice agentur na výzkum veřejného mínění. Stejně tak je jedno, jaké modely k tomu zvolí a že je bude vůbec poprvé i zveřejňovat. K žádné skutečné transparentnosti to nepřispěje, protože už samotný princip tohoto projektu je účelově pokřivený ve svých základech.
Podstata je v tom, že neparlamentní strany a především ty malé, mají mizivou šanci v regionálně orientovaném výzkumu uspět. Jakási šance by jim vznikla, kdyby se takový výzkum uskutečnil celostátně před zahájením seriálu těchto diskuzí. Regionální systém, navíc per partes v průběhu projektu, je odsuzuje k čekání na zázrak.
Nicméně státní televize tím téměř dokonale opět naplní nepsané zadání aktuálně vládnoucí vrstvy – aby jim do toho nikdo z venku nekecal. Státní televizi k takovému mediálnímu projektu právně nic nenutí a je to jen její svobodná vůle, že ho organizuje. Tomu, že jeho pravidla, která porušují principy rovnosti příležitostí, vznikla ze stejných důvodů, může ale věřit jen prosťáček.
A není podstatné, čím vším to bude sama televize omlouvat. Je jen její věcí, jak zorganizuje debatu třeba sta k volbám zaregistrovaných subjektů a to bez jakéhokoliv ohledu na zcela nepodstatné atributy u státní televize, tzn. sledovanost a nebo mediální atraktivitu. V zájmu principů, na kterých by měla demokracie stát. Od zdejšího molochu to už není možné očekávat. Příležitostí měl dostatek a už dokázal, že to nejen nedokáže, ale že se mu ani nechce. Je třeba přehodnotit onu zcela zesměšněnou slovní hříčku – veřejnoprávnost. A myslet na to při stání u každé další urny. Především volební.

Advertisements
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Articles, Czech Television, Elections, Media, Politics, Television

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Srpen 2012
M T W T F S S
« čvc   zář »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 143,459 hits @ this blog
%d bloggers like this: