Objektivita, vyváženost a transparentnost sovětského typu

Státní televize, která si tady pro lepší zvuk několikrát denně za povinně odváděnou televizní daň majiteli v zákoně zmíněných přístrojů sama říká televize veřejné služby, představila svůj diskuzní pořad pro podzimní volby [web]. Pokud někdo choval naději, že by se v tomto molochu mohlo něco opravdu změnit, má i nadále smůlu. Ačkoliv se na dnešní taškařici pro média vedení televize a hlavní osoby prezentovaného předvolebního projektu snažily tzv. novinkami zamotat hlavu kritikům, nemohlo se jim to podařit.
Pikantní bylo už to, že se tato instituce dvacet dva let po přechodu k údajné demokracii, v níž by měl probíhat souboj politických stran za rovných podmínek, chlubí tím, že před volbami bude vysílat živý diskuzní pořad konečně ze všech krajů. V druhém sledu to usvědčuje čím dál tím trapnější mediální figurku – Václava Moravce – ze záměrné lži a nebo slaboduchosti, když při kritice po poslední stejné předvolební akci si dovolil trapně tvrdit, že tyto pořady stejně nejsou pro volby podstatné a důležité. Tak když nejsou, proto se ještě rozšiřují? Tedy vedení televize utrácí v době údajně stále pokračující krize navíc peníze za něco, co nemá smysl? Opravdu trapné, když stačí počkat pár týdnů nebo měsíců a oni usvědčují sami sebe.
Navíc jim to prochází bez výrazných veřejných připomínek. Třeba současných zákonodárců. Co občanům hodlá tato vládní a parlamentní banda nabídnout, když nejen toleruje toto secvičené divadelní představení, které se nově uskuteční, jak pravil sám Moravec, v mnohem komornějším prostředí s maximálně sedmdesáti diváky, ale ještě je jeho aktivním účastníkem a privilegovaným konzumentem výstupů?
Opět bude před kamery zván jen zlomek k volbám zaregistrovaných volebních uskupení. Šest. To je pouhá desetina. Komu to nahrává, je jasné. Samozřejmě stranám, které jsou celý rok v médiích mnohokrát úplně každý den v hlavních vysílacích časech. Tedy současnému parlamentu a především vládě. A je zcela nepodstatné, že tu šestku bude určovat už dvojice agentur na výzkum veřejného mínění. Stejně tak je jedno, jaké modely k tomu zvolí a že je bude vůbec poprvé i zveřejňovat. K žádné skutečné transparentnosti to nepřispěje, protože už samotný princip tohoto projektu je účelově pokřivený ve svých základech.
Podstata je v tom, že neparlamentní strany a především ty malé, mají mizivou šanci v regionálně orientovaném výzkumu uspět. Jakási šance by jim vznikla, kdyby se takový výzkum uskutečnil celostátně před zahájením seriálu těchto diskuzí. Regionální systém, navíc per partes v průběhu projektu, je odsuzuje k čekání na zázrak.
Nicméně státní televize tím téměř dokonale opět naplní nepsané zadání aktuálně vládnoucí vrstvy – aby jim do toho nikdo z venku nekecal. Státní televizi k takovému mediálnímu projektu právně nic nenutí a je to jen její svobodná vůle, že ho organizuje. Tomu, že jeho pravidla, která porušují principy rovnosti příležitostí, vznikla ze stejných důvodů, může ale věřit jen prosťáček.
A není podstatné, čím vším to bude sama televize omlouvat. Je jen její věcí, jak zorganizuje debatu třeba sta k volbám zaregistrovaných subjektů a to bez jakéhokoliv ohledu na zcela nepodstatné atributy u státní televize, tzn. sledovanost a nebo mediální atraktivitu. V zájmu principů, na kterých by měla demokracie stát. Od zdejšího molochu to už není možné očekávat. Příležitostí měl dostatek a už dokázal, že to nejen nedokáže, ale že se mu ani nechce. Je třeba přehodnotit onu zcela zesměšněnou slovní hříčku – veřejnoprávnost. A myslet na to při stání u každé další urny. Především volební.

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Articles, Czech Television, Elections, Media, Politics, Television

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Srpen 2012
Po Út St Čt So Ne
« čvc   zář »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,669 hits @ this blog
%d bloggers like this: