Jsme v jináči

Běžný pohled kolem sebe vůbec nemusí pozorovateli sdělovat skutečný stav věcí. Přesný opak je zpravidla realitou.
Osobně jsem si ověřil, že spousta i poměrně vzdělaných lidí považuje právě probíhající olympiádu za jakousi všelidovou sportovní veselici, která jakoby patří lidem celé planety. Přitom nezpochybnitelně jde o nejkomerčnější akci v pozemské historii. Tomu také odpovídají opatření na ochranu různých práv s touto akcí spojených. Přitom žijeme prý v informačním věku a za eskalace otevřené společnosti. Denně nás o tom přesvědčuje kdejaká mediální trouba.
Po dnešním ženském maratonu, který se běžel za deště a na poměrně kluzkém městském povrchu, vítězka řekla, že na trati upadla a odřela si loket. O to víc vyniká její vítězství. Protože televize její pád nenabídla, z ničeho nic mi bleskla myšlenka, mrknout se na internet a prověřit, zda skutečně je to s ochranou práv taková síla, jak někteří tvrdí. Použil jsem běžný způsob, kterým standardně vyhledávám informace ať už z profesních a nebo privátních důvodů. Nic. Naprosto nic. Nikde. Možná, že někde je něco zašitého, ale dostat se k tomu průměrný uživatel asi nemá šanci.
Tak se nad tím zamysleme. Olympiáda je rozhodně momentálně nejsledovanější akcí na kterémkoliv kontinentu. Ještě k tomu probíhá v zemi, která je nejen premiantem v žebříčku počtu kamer na kilometr čtvereční, ale je to jedna z technologicky nejrozvinutějších zemí světa, kde obyvatelstvo bez telefonů s možností zaznamenávat obraz často nechodí ani na toaletu, jak je vidno na všemožných ukládacích serverech. Na jakoukoliv tamní společenskou, kulturní a sportovní akci přijít bez fotoaparátu a nebo kamery je v podstatě faux pas, protože tím návštěvník mimoděk naznačujete organizátorům, že akci nepřikládá patřičnou důležitost. Také, když cestujete na ostrovy a potřebujete se podívat třeba na okolí plánované trasy a místa ubytování, dostane se vám z webů takové záplavy jen pár hodin starých informací, že začnete vážně přemýšlet o tom, proč tam jezdit, když už jste všechno viděli.
Když výše uvedené zvážíme, je zcela nepravděpodobné, že by pád běžkyně někdo nezaznamenal a veřejně se tím nepochlubil. Kde tedy ta videa nebo alespoň fotografie jsou? Je ve světle toho i v informačním věku tak těžce představitelné utajení a nebo významné zkreslení informace o konkrétních událostech z lokalit, kde nestojí kolem obrubníků desítky tisíc lidí a jedno místo v jeden okamžik nezabírají desítky až stovky optických přístrojů v rukách veřejnosti?
Rádi podléháme dojmu, že jsme kontinuálně a spolehlivě informovaní a že se rozhodujeme kvalifikovaně. Realista ví, že nevíme v podstatě nic o ničem a že to především nevíme v ten správný čas. Že i když se obložíme grafy a tabulkami s nepřesnými čísly o málo pochopeném a navíc dynamickém okolí, rozhodujeme se především pudově. Buď to pude a nebo nepude.
Ten maratonský pád se za čas někde objeví. Jako obvykle. Dobře zobchodovaná chráněná práva už totiž nebudou konzumována.

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Articles

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Srpen 2012
Po Út St Čt So Ne
« čvc   zář »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,742 hits @ this blog
%d bloggers like this: