Jsme v jináči

Běžný pohled kolem sebe vůbec nemusí pozorovateli sdělovat skutečný stav věcí. Přesný opak je zpravidla realitou.
Osobně jsem si ověřil, že spousta i poměrně vzdělaných lidí považuje právě probíhající olympiádu za jakousi všelidovou sportovní veselici, která jakoby patří lidem celé planety. Přitom nezpochybnitelně jde o nejkomerčnější akci v pozemské historii. Tomu také odpovídají opatření na ochranu různých práv s touto akcí spojených. Přitom žijeme prý v informačním věku a za eskalace otevřené společnosti. Denně nás o tom přesvědčuje kdejaká mediální trouba.
Po dnešním ženském maratonu, který se běžel za deště a na poměrně kluzkém městském povrchu, vítězka řekla, že na trati upadla a odřela si loket. O to víc vyniká její vítězství. Protože televize její pád nenabídla, z ničeho nic mi bleskla myšlenka, mrknout se na internet a prověřit, zda skutečně je to s ochranou práv taková síla, jak někteří tvrdí. Použil jsem běžný způsob, kterým standardně vyhledávám informace ať už z profesních a nebo privátních důvodů. Nic. Naprosto nic. Nikde. Možná, že někde je něco zašitého, ale dostat se k tomu průměrný uživatel asi nemá šanci.
Tak se nad tím zamysleme. Olympiáda je rozhodně momentálně nejsledovanější akcí na kterémkoliv kontinentu. Ještě k tomu probíhá v zemi, která je nejen premiantem v žebříčku počtu kamer na kilometr čtvereční, ale je to jedna z technologicky nejrozvinutějších zemí světa, kde obyvatelstvo bez telefonů s možností zaznamenávat obraz často nechodí ani na toaletu, jak je vidno na všemožných ukládacích serverech. Na jakoukoliv tamní společenskou, kulturní a sportovní akci přijít bez fotoaparátu a nebo kamery je v podstatě faux pas, protože tím návštěvník mimoděk naznačujete organizátorům, že akci nepřikládá patřičnou důležitost. Také, když cestujete na ostrovy a potřebujete se podívat třeba na okolí plánované trasy a místa ubytování, dostane se vám z webů takové záplavy jen pár hodin starých informací, že začnete vážně přemýšlet o tom, proč tam jezdit, když už jste všechno viděli.
Když výše uvedené zvážíme, je zcela nepravděpodobné, že by pád běžkyně někdo nezaznamenal a veřejně se tím nepochlubil. Kde tedy ta videa nebo alespoň fotografie jsou? Je ve světle toho i v informačním věku tak těžce představitelné utajení a nebo významné zkreslení informace o konkrétních událostech z lokalit, kde nestojí kolem obrubníků desítky tisíc lidí a jedno místo v jeden okamžik nezabírají desítky až stovky optických přístrojů v rukách veřejnosti?
Rádi podléháme dojmu, že jsme kontinuálně a spolehlivě informovaní a že se rozhodujeme kvalifikovaně. Realista ví, že nevíme v podstatě nic o ničem a že to především nevíme v ten správný čas. Že i když se obložíme grafy a tabulkami s nepřesnými čísly o málo pochopeném a navíc dynamickém okolí, rozhodujeme se především pudově. Buď to pude a nebo nepude.
Ten maratonský pád se za čas někde objeví. Jako obvykle. Dobře zobchodovaná chráněná práva už totiž nebudou konzumována.

Advertisements
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Articles

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Srpen 2012
M T W T F S S
« čvc   zář »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 143,439 hits @ this blog
%d bloggers like this: