Jan Burian: Islandská revoluce

Co psát o „islandské revoluci“ mě napadlo až dnes, když už máme od událostí bankovní krize jistý odstup a Island se ekonomicky pomalu zvedá. Dluh Mezinárodnímu měnovému fondu bude brzy splacen a také Holanďané a Britové se nakonec dočkají svých peněz z vytunelovaných islandských bank. Proběhl soudní proces s bývalým předsedou vlády, vlk se tak trochu nažral a koza zůstala tak trochu celá. Islandský prezident se, jak to už to politici dělají, pěkně pochválil a dal islandskou cestu ostatním zemím procházejícím krizí za příklad. Konzervativní strana, která zemi do krize přivedla, už má opět čtyřicet procent preferencí.

Kdepak, Island není v tomto směru žádný ráj, dokonce ani výjimka potvrzující pravidlo. Sociolog Jóhann Arnason upozorňuje: „Bych byl rád, kdyby se dalo říci, že se Islanďané vyrovnali s krizí inspirujícím způsobem. Je to však podle mého názoru daleko od pravdy a mytologizace nikomu neprospěje.“

Nordistka Helena Kadečková smutně konstatuje, že islandská tradiční jednota, kdy nepřítelem byly na ostrově především přírodní živly, se rozpadá a nedůvěra mezi lidmi roste. A Soňa, která na Islandu bydlí, říká, že někteří lidé si tam už zase půjčují a dělají, jako by se nic nestalo.

Jan Burian: Islandská revoluce @ blg

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Island, Jan Burian, Quotes

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
« čvn   srp »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,391 hits @ this blog
%d bloggers like this: