Jan Burian: Islandská revoluce

Co psát o „islandské revoluci“ mě napadlo až dnes, když už máme od událostí bankovní krize jistý odstup a Island se ekonomicky pomalu zvedá. Dluh Mezinárodnímu měnovému fondu bude brzy splacen a také Holanďané a Britové se nakonec dočkají svých peněz z vytunelovaných islandských bank. Proběhl soudní proces s bývalým předsedou vlády, vlk se tak trochu nažral a koza zůstala tak trochu celá. Islandský prezident se, jak to už to politici dělají, pěkně pochválil a dal islandskou cestu ostatním zemím procházejícím krizí za příklad. Konzervativní strana, která zemi do krize přivedla, už má opět čtyřicet procent preferencí.

Kdepak, Island není v tomto směru žádný ráj, dokonce ani výjimka potvrzující pravidlo. Sociolog Jóhann Arnason upozorňuje: „Bych byl rád, kdyby se dalo říci, že se Islanďané vyrovnali s krizí inspirujícím způsobem. Je to však podle mého názoru daleko od pravdy a mytologizace nikomu neprospěje.“

Nordistka Helena Kadečková smutně konstatuje, že islandská tradiční jednota, kdy nepřítelem byly na ostrově především přírodní živly, se rozpadá a nedůvěra mezi lidmi roste. A Soňa, která na Islandu bydlí, říká, že někteří lidé si tam už zase půjčují a dělají, jako by se nic nestalo.

Jan Burian: Islandská revoluce @ blg

Advertisements
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Island, Jan Burian, Quotes

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Červenec 2012
M T W T F S S
« čvn   srp »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 143,439 hits @ this blog
%d bloggers like this: