Romové @ Jo Nesbo – ‘Nemesis’

Pronásledovali nás všude, kam jsme přišli. Tvrdili o nás, že krademe. Samozřejmě to byla také pravda, ale ani se nesnažili obstarat si důkazy, důkazem bylo prostě to, že jsme Romové. Vyprávím to proto, že když chce člověk porozumět Romovi, musí pochopit, že Romové se rodí s cejchem na čele.
Pronásledovaly nás všechny režimy v celé Evropě, neexistoval žádný rozdíl mezi fašisty, komunisty a demokraty. Jen fašisté byli trochu efektivnější. Romové nemají žádný zvláštní vztah k holokaustu, protože rozdíl mezi pronásledováním za války se od pronásledování, na které byli zvyklí, příliš nelišil.

V roce 1589 zavedlo Dánsko trest smrti pro romské vůdce. O padesát let později Švédové rozhodli, že všichni Romové mužského pohlaví musí být pověšeni. Na Moravě uřezávali Romkám levé ucho, v Čechách pravé. Mohučský arcibiskup prohlásil, že všichni Romové by měli být popraveni bez soudu, neboť jejich způsob života je hříšný.
Roku 1725 byl v Prusku přijat zákon, že všichni Romové starší osmnácti let mají být bez soudu popraveni, ale později byl tento zákon změněn – a věková hranice byla posunuta na čtrnáct let.

Důvod toho, že nás pronásledují a že přežíváme, je stejný. Jsme a budeme – jiní. Stejně jako nás nevpouštějí do tepla, nevpouštíme my mezi sebe gadži. Rom je mytický, hrozivý cizinec, o kterém nikdo nic neví, ale o kterém se vyprávějí všemožné pověsti. Po mnoho generací se lidí domnívali, že Romové jsou kanibalové. Tam, kde jsem vyrůstal – v Balteni kousek od Bukurešti – , lidé tvrdili, že jsme potomky Kaina, a proto jsme odsouzeni k věčnému zatracení. Náš gadžovský soused nám například dal peníze, abychom se od něj drželi stranou…

Zdroj: Jo Nesbo [1] – ‘Nemesis

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Books, eBook, Gypsies, History, Jo Nesbo, Quotes, Racism, Society, Writers

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
« čvn   srp »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,665 hits @ this blog
%d bloggers like this: