Petr Havlík: Otevřený dopis Eriku Bestovi, aneb legendy o českých miliardářích

Příměr s kmotry uvedl do domácího politického slangu Topolánek. Možná šlo v jeho případě o klasické freudovské přeřeknutí, neboť od nositele pokročilé buranizace české politiky vyznělo spíše jako neobratná sebekritika.

Oproti tomu je naše džungle, v níž se proplétají vztahy byznysu a politiky, naprostým Eldorádem, a téměř žádná pravidla neplatí. Spíše než období prohibice to připomíná časy osidlování Divokého západu.

Náš model spíše připomíná vzory ruských novodobých oligarchů a jejich spřízněných gubernátorů. Naše miliardářská elita se převážně rekrutuje z vítězů privatizace. Jsou to nezřídka potomci svých kdysi vlivných a dobře se orientujících otců. Platí to o Komárkovi, Tkáčovi, Adamcovi, Tomanovi a do jisté míry i o Babišovi. Za jinými stáli také zkušení hráči, kteří odstartovali jejich strmé kariéry.
U Dospivy je to jeden ze zakladatelů Penty generál Lorenc. U zrodu mega příběhu Romana stál doc. Kopp. Za Tykačem to byl Potáč. Libereckému Kellnerovi pomohl Popovič. Legendárního piráta z Prahy Koženého odstartoval Vostrý. Ani Bakala nezačínal sám. Určitě mu mimo jiné pomohl blízký vztah s exministrem Dlouhým.

Já bych na rozdíl od Vás do té extraligy zařadil i úspěšného třineckého privatizátora a majitele mnoha nemocnic Chrenka. A také nejen zbrojařského prostředníka Hávu, ale i ještě nedávno nejlépe placeného státního manažera v Evropě Romana. Všichni dohromady mají společné to, že dokážou významně ovlivňovat domácí politickou reprezentaci, včetně klíčových rozhodnutí exekutivy a Parlamentu. Nahrává jim k tomu i velmi benevolentní legislativa pro financování politických stran.

Například v energetice tomu dnes zřetelně šéfuje Kellner, který jedná s Tkáčem a Komárkem v akordu, a Romana považuje již za jakýsi relikt minulých let. Kellnerův vztah ke Klausovi a vazby na Rusko signalizují mnohé.

Petr Havlík: Otevřený dopis Eriku Bestovi [1, 2], aneb legendy o českých miliardářích @ blg

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Petr Havlík, Quotes

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
« dub   čvn »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,669 hits @ this blog
%d bloggers like this: