Čerti nejen na zdi

Reklamní billboardy by měly do pěti let zmizet jen z okolí dálnic a silnic I. třídy. Dnes tak rozhodla sněmovna, která tím podle koaliční dohody přistoupila na pozměňovací návrhy Senátu. Poslanci původně schválili omezení reklamy u všech silnic a dálnic, tak jak navrhovalo Ministerstvo dopravy.

Senátorka ODS Vrecionová, jinak téměř dvacet let kupodivu OSVČ v poradenství v oblasti obchodu a reklamy, nebyla pak vůbec schopna na dotaz moderátorky vysvětlit, co to jsou v zákoně zmíněná reklamní zařízení a zda těmito účelovými úpravami jen nevycházeli vstříc určitým podnikatelským skupinám, kterým tak cíleně navyšují jejich podíl na reklamním trhu.

Když si vzpomenu na zelenou aférku biomasa v zábavném pořadu, jsem zvědav, jak se česká veřejnost vysměje této modré odbornici. Ale asi těžko. Ona občánkům totiž nezakazuje, ale povoluje. Její argument ve smyslu, že by měly být reklamní plochy omezovány jen tam, kde se dosahuje rychlostí nad 80 km/hod., už zřejmě ukazuje na konkrétní diagnózu.

Pikantním srovnáním je také pohled na systém, kterým se zákonodárci dívají do podhradí. Když mají přenést do lokalit kompetenci nakládat s finančními prostředky v rámci přerozdělování, účelově z místně volených sborů dělají nezodpovědné adolescenty. Ale v případě těchto výsostně podnikatelských zákonů, kde je místo pro regulaci především z důvodů zvýšení bezpečnosti a ochrany zdraví a životů, což by mělo být státním zájmem bez výjimky, používají úplně opačný argument. Totiž, že obce jsou zcela dospělé, aby si samy rozhodly o tom, kde reklamu u silnic nepovolí a kde si tedy nevytvoří další finanční zdroj. Ty obce, které jsou v trvalých deficitech. Mimochodem řízených státem prostřednictvím decentralizace a přenosu povinných služeb, ale nikoliv už plné výše příslušných finančních prostředků z rozpočtu. A kruh se uzavírá. Dobrá práce, soudruzi.

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Articles

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
« dub   čvn »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,547 hits @ this blog
%d bloggers like this: