Martin Hanus: Ako by sme sa zachovali na Titanicu?

15. apríla 1912 sa zďaleka neudiala najväčšia lodná katastrofa v dejinách. Pred 24 rokmi zahynulo po zrážke kompy s tankerom takmer 4400 ľudí, no mimo Filipín si na to dnes nik nespomenie. Magická sila Titanicu má zrejme dva hlavné dôvody. Ten prvý spočíva v márnivej megalománii. Išlo vtedy o najväčší osobný parník na svete so skvelým PR o „nepotopiteľnosti“, ktoré sa hneď pri prvej plavbe ukázalo ako lož.
Ten druhý dôvod spočíva v desivej ľudskej dráme: klesajúca loď bola zrkadlom vtedajšej spoločnosti, sociálne viac rozdelenej než dnes, ale stmeľovanej silným náboženským a etickým krédom. Príslušenstvo k triede aj morálny charakter spoločnosti rozhodovali o tom, kto Titanic prežil a kto zahynul strašnou smrťou.

Kapitán Titanicu Edward John Smith povzbudzoval svojich námorníkov pred potopením slovami: „Be british, boys, be british.“ Keď jeho muži zaplnili záchranné člny ženami a deťmi, a pre nich už neostalo miesto, povedal im: „Muži, splnili ste si svoju povinnosť. Nemôžete urobiť viac. Teraz ste tu každý sám za seba.“

Na Titanicu sa ich napokon zachránilo 710, ale veľavravnejšia je iná štatistika: zo stroskotancov prežilo 74 percent všetkých žien, 52 percent detí a iba 20 percent mužov. Zaujímavé je, že prežilo iba 8 percent mužských pasažierov z druhej “buržoáznej” triedy. Títo džentlmeni zjavne dávali prednosť iným aj v kritickom čase, keď už bolo aj im zrejmé, že loď sa naozaj potopí.

Martin Hanus: Ako by sme sa zachovali na Titanicu? @ tyz

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do History, Quotes

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Duben 2012
Po Út St Čt So Ne
« bře   kvě »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,559 hits @ this blog
%d bloggers like this: