Martin Hanus: Ako by sme sa zachovali na Titanicu?

15. apríla 1912 sa zďaleka neudiala najväčšia lodná katastrofa v dejinách. Pred 24 rokmi zahynulo po zrážke kompy s tankerom takmer 4400 ľudí, no mimo Filipín si na to dnes nik nespomenie. Magická sila Titanicu má zrejme dva hlavné dôvody. Ten prvý spočíva v márnivej megalománii. Išlo vtedy o najväčší osobný parník na svete so skvelým PR o „nepotopiteľnosti“, ktoré sa hneď pri prvej plavbe ukázalo ako lož.
Ten druhý dôvod spočíva v desivej ľudskej dráme: klesajúca loď bola zrkadlom vtedajšej spoločnosti, sociálne viac rozdelenej než dnes, ale stmeľovanej silným náboženským a etickým krédom. Príslušenstvo k triede aj morálny charakter spoločnosti rozhodovali o tom, kto Titanic prežil a kto zahynul strašnou smrťou.

Kapitán Titanicu Edward John Smith povzbudzoval svojich námorníkov pred potopením slovami: „Be british, boys, be british.“ Keď jeho muži zaplnili záchranné člny ženami a deťmi, a pre nich už neostalo miesto, povedal im: „Muži, splnili ste si svoju povinnosť. Nemôžete urobiť viac. Teraz ste tu každý sám za seba.“

Na Titanicu sa ich napokon zachránilo 710, ale veľavravnejšia je iná štatistika: zo stroskotancov prežilo 74 percent všetkých žien, 52 percent detí a iba 20 percent mužov. Zaujímavé je, že prežilo iba 8 percent mužských pasažierov z druhej “buržoáznej” triedy. Títo džentlmeni zjavne dávali prednosť iným aj v kritickom čase, keď už bolo aj im zrejmé, že loď sa naozaj potopí.

Martin Hanus: Ako by sme sa zachovali na Titanicu? @ tyz

Advertisements
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do History, Quotes

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Duben 2012
M T W T F S S
« Mar   May »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 143,070 hits @ this blog
%d bloggers like this: