Jan Urban: Dvacet let okupace Československa

Jazykové národovectví zatím necítilo potřebu se vyvíjet. Jednak se dodnes svým přednašečům v politice vyplácí, ale asi i proto, že jeho hlavním znakem je nerealismus. Primitivnost sebeoslavných nereálných mýtů domnělého konzervativního liberalismu Klause v Čechách bylo v devadesátých letech stejného rodu, jako byly mýty populistického mečiarovského nacionalismu na Slovensku. Stejně jako jejich výsledná korupce a rozklad důvěry. Namísto občanské spoluzodpovědnosti za stav věcí „v dobrém i ve zlém“ vidíme v politice jenom boj nositelů nereálných mýtů a různých verzí slibů nebeského království. Mlčení o korupci, prorostlé státem i údajně nezávislou justicí, znovu a znovu připomíná ne-normálnost vzniku a fungování českých politických stran, které by v demokracii měly být nositelem oněch občanských hodnot. Přinejmenším v České republice se naopak staly jejich největším ničitelem a nepřítelem.
Jedním z nejméně vkusných argumentů českých euroskeptiků je tvrzení, že evropská integrace nemá smysl jednoduše proto, že by za EU nikdo nebyl ochoten položit život. Prý proto, že nemá jakési nezměřitelné a nepopsané kvality národního státu. Tribální, výhradně jazykově definovaný národní stát s difúzní identitou a bez občanského demokratismu, se bránit nebude tím spíše. Kdo by dnes, s prominutím, bránil Českou republiku? Její třicetitisícová armáda bez letectva a těžkých zbraní? Nebo se naši zdatní politici sjednotí a budoucí barbary, ohrožující naši „elitnost a výjimečnost“, ukecají k smrti a svobodě? Co nás tedy spojuje?

Jan Urban: Dvacet let okupace Československa @ blg

Advertisements
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Jan Urban, Quotes

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Duben 2012
M T W T F S S
« Mar   May »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 143,069 hits @ this blog
%d bloggers like this: