Jan Urban: Dvacet let okupace Československa

Jazykové národovectví zatím necítilo potřebu se vyvíjet. Jednak se dodnes svým přednašečům v politice vyplácí, ale asi i proto, že jeho hlavním znakem je nerealismus. Primitivnost sebeoslavných nereálných mýtů domnělého konzervativního liberalismu Klause v Čechách bylo v devadesátých letech stejného rodu, jako byly mýty populistického mečiarovského nacionalismu na Slovensku. Stejně jako jejich výsledná korupce a rozklad důvěry. Namísto občanské spoluzodpovědnosti za stav věcí „v dobrém i ve zlém“ vidíme v politice jenom boj nositelů nereálných mýtů a různých verzí slibů nebeského království. Mlčení o korupci, prorostlé státem i údajně nezávislou justicí, znovu a znovu připomíná ne-normálnost vzniku a fungování českých politických stran, které by v demokracii měly být nositelem oněch občanských hodnot. Přinejmenším v České republice se naopak staly jejich největším ničitelem a nepřítelem.
Jedním z nejméně vkusných argumentů českých euroskeptiků je tvrzení, že evropská integrace nemá smysl jednoduše proto, že by za EU nikdo nebyl ochoten položit život. Prý proto, že nemá jakési nezměřitelné a nepopsané kvality národního státu. Tribální, výhradně jazykově definovaný národní stát s difúzní identitou a bez občanského demokratismu, se bránit nebude tím spíše. Kdo by dnes, s prominutím, bránil Českou republiku? Její třicetitisícová armáda bez letectva a těžkých zbraní? Nebo se naši zdatní politici sjednotí a budoucí barbary, ohrožující naši „elitnost a výjimečnost“, ukecají k smrti a svobodě? Co nás tedy spojuje?

Jan Urban: Dvacet let okupace Československa @ blg

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Jan Urban, Quotes

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Duben 2012
Po Út St Čt So Ne
« bře   kvě »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,546 hits @ this blog
%d bloggers like this: