Martin Novák: Klaus hostí ropného diktátora, který zavírá blogery

S některými diktátory Evropa nejedná a uvaluje na ně sankce. S některými jedná a obchoduje, protože musí nebo protože je to prostě příliš výhodné. Ilham Alijev patří mezi ty druhé. Jeho země má bohatá naleziště ropy a po zprovoznění ropovodu Baku – Ceyhan představuje tato trasa důležitý zdroj suroviny.

Diktátor to není o nic lepší než běloruský Lukašenko. Možná dokonce horší. Opozice je tvrdě pronásledována a nemá šanci se ani dostat do médií, natož do parlamentu. Podle Rady Evropy se situace na poli lidských práv v Ázerbájdžánu spíše zhoršuje. Nezávislá média jsou postupně likvidována, v roce 2004 byl zavražděn známý novinář a kritik vlády Elmar Husejnov. Viník nebyl vypátrán.
Obzvláště vysazený je Alijev na blogery. Několik už jich skončilo ve vězení kvůli obsahu blogů. Dva z nich byli u soudu obvinění za „chuligánství.“
Novináři, aktivisté bojující za lidská práva i opoziční politici jsou často zatýkáni na základě obvinění z protistátní činnosti, pokusu o převrat nebo podněcování k násilí. Zadržovaní kritici jsou podrobováni mučení.

I šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, který se jinak prezentuje jako diplomat, který zohledňuje lidská práva, Baku navštívil.

Václav Klaus tradici v tomto směru nemá (pozn.: brát se za lidská práva), takže v Praze to Ázerbájdžánec asi neuslyší. Ale alespoň to nebude trapné divadlo, jaké předvedl před třinácti lety v Pekingu Miloš Zeman, kde jsem byl tehdy přítomen jako člen novinářského doprovodu.

Po jednání s čínskými nejvyššími řekl českým žurnalistům, že v debatě vyzval k propuštění politických vězňů a zmínil se o lidských právech. Jedna spolupracovnice z jeho týmu pak ale mě a ještě jednomu novináři v soukromém rozhovoru přiznala, že to není pravda. Že nic takového tam nezaznělo a premiér si to vymyslel.

Martin Novák: Přijíždí mladý diktátor s naftovým odérem – Klaus hostí ropného diktátora, který zavírá blogery – prezidenta Ázerbájdžánu Ilhama Alijeva @ blg

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Asia, Foreign Affair, Government, Politics, President, Prime Minister, Quotes

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Duben 2012
Po Út St Čt So Ne
« bře   kvě »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,547 hits @ this blog
%d bloggers like this: