Jan Štern: Mazánek a demokracie aneb co s tím a jak na to. | Je čas restartovat demokracii. Na plných Václavácích.

V tuto chvíli je zápas o společenské vědomí v této otázce otevřený. Masová média stojí až na výjimky na pozicích, že jde o individuální selhání. V tomto ohledu mají politici ohromného spojence, protože vliv médií je velký, ne-li rozhodující. Pokud by se veřejné mínění nakonec přiklonilo k závěru, že korupce ničí a ohrožuje demokracii, pak by to pro stávající politickou garnituru znamenalo výrazné ohrožení.

Nepochybuji o tom, že politické strany tvrdě a rázně odsoudí Béma s Janouškem, slíbí nám, že ještě přitvrdí v boji s korupcí a naservírují nám různé kosmetické změny jako obrovské vymoženosti v boji s korupcí, a to za celkem přívětivého přitakání masových médií. Na podstatě problému se nezmění zhola nic. Asi si nějakou chvíli dají pozor, ty nejkřiklavější zakázky zatím stáhnou z oběhu a nějakou dobu budou sekat latinu. A pak to zase vesele rozjedou postaru.
….
Pojďme si tedy zafantazírovat, co bychom na takovém plném Václaváku měli požadovat.
Za prvé předčasné volby, protože tím dáme najevo, že s touto politickou garniturou jsme skončili, že chceme kompletní výměnu.
Za druhé než půjdeme znovu volit, chceme nový volební zákon, protože ten starý umožňoval stranám naší vůli obcházet. Chceme zrušit limit pro uznávání preferencí tak, aby o tom, kdo bude zvolen, rozhodovali voliči a ne stranické sekretariáty. Také chceme limit nákladů na volební kampaň, aby o volbách nerozhodovaly peníze, ale vůle občanů.
Za třetí bychom měli chtít parlamentní komisi pro vyšetření napojení kmotrů na politiku za účasti nejen politiků, ale i důvěryhodných občanů a zástupců protikorupčních sdružení. Tedy jakousi obdobu Komise 17.listopadu, která vyšetřovala zásah na Národní třídě.

Bude zapotřebí více plných Václaváků, aby jim došlo, že nemají jinou šanci. Na druhou stranu, pokud se občané neprobudí a nezaktivizují, pak sbohem demokracie.

Jan Štern: Mazánek a demokracie aneb co s tím a jak na to. | Je čas restartovat demokracii. Na plných Václavácích. @ blg

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Government, Jan Štern, Quotes

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
« úno   dub »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,669 hits @ this blog
%d bloggers like this: