Vladimír Just: Zavřete oči, odchází!

A každým svým slovem si skrze ni narcistně buduje (pozn.: Petr Kratochvíl) vlastní obraz zhrzeného a malými českými poměry ubitého génia vizuálního divadla (jak vznešeně on i okouzlená redaktorka nazývají černé divadlo: přitom jde a v jeho podání vždycky šlo jen o prachsprostou turistickou atrakci, jíž Kratochvíl se svým myšlenkovým trustem nevynalezl, nýbrž se jí vyučil u jiných, a prodal cizí vynález zploštělé dál, poté, co pochopil, že bude tahle pouťová atrakce srozumitelná na Tchaj-wanu, v Kataru či kdekoli jinde).

Žasl jsem podruhé, když jsem se dozvěděl, jak se celá Ypsilonka třásla strachy, že když Mistr nepodepíše Antichartu, zničí divadlo, odnesem to všichni!. Přesto Mistr hrdě odolal obrovskému tlaku, a jako jediný z Ypsilonky nepodepsal. (Žasl jsem proto, že si pamatuji, že v té době byl Mistr jen třetiřadým kandrdasem, na jehož podpisu nikomu nezáleželo – záleželo na něm snad ještě méně, než na podpisu mém, ale já nemám tu drzost svůj „nepodpis“ teď dodatečně vydávat za hrdinství).

Když jsem tehdy působil v grantových komisích, podivoval jsem se nad čilými šibaly, kteří obcházeli grantový systém – tedy veřejnou soutěž – a dostávali, právě díky „kamarádíčkování“ (ať už s primátorem či jinými kmotry) peníze bokem, formou tzv. „partnerství“ či „spolupoařadatelství“. To nepodléhalo veřejné kontrole. Na tuto neprůhlednou formu, jíž byl příjemcem – a jejíž omezení, když už jsme neměli sílu ji odstranit, jsme tehdy v grantové komisi považovali za velký úspěch – si p. Kratochvíl nevzpomíná? A není určitě náhodou, že teprve poté, co tento neprůhledný zdroj počal vysychat, a nevyšla pak ani zmíněná dotace na vstupenku, vystupňoval svůj statečný boj za očistu systému.

Tuto polemiku, ač k ní redaktorka Bednářová čtenáře přímo vyzývala, po pětidenním váhání redakce Pátku LN odmítla tisknout. Proto ji publikuji zde a v dnešních DN. vj

Vladimír Just: Zavřete oči, odchází! @ blg

Reklamy
O programu

Brno Patriot, Jogger, Biker, Reader, Scribbler, Avid Fan of Motorcycles, Science, Cosmology, UFO Phenomenon & Apple's Stuff.

Zasláno do Art, Entertainment, Quotes, Theatre, Vladimír Just

Member of The Internet Defense League

Jiří Kuběna, básník
"Vždycky jsem cítil ponížení, že musím do nějakých obskurních rubrik psát: národnost česká, když jsem Moravan, ne Čech. Moje vlast je Morava a žádné Čechy, a už vůbec ne infámní, hrůzné, bohorouhačské Česko, ten obludný výplod našeho zdivočelého, prohnilého, nekonečně zkorumpovaného, nestoudného, každou sebemenší hodnotu okamžitě špinícího, rozkládajícího, relativizujícího liberalismu."
Březen 2012
Po Út St Čt So Ne
« úno   dub »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv

Got anything to say? Don't hesitate. But my reaction is not legally enforceable...
GEE2ER at ICLOUD dot COM

Follow DIES DIEM DOCET #jasamprvni on WordPress.com
  • 145,391 hits @ this blog
%d bloggers like this: